Aktuality

Muzeum se připravuje na novou sezonu

Jihočeské zemědělské muzeum je v zimních měsících zavřené a otevírá své brány jen účastníkům zimních řemeslných kurzů. Tým muzea ale již nyní připravuje vše na nadcházející sezonu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční oblíbené akce, ale čeká je také řada novinek a překvapení.

Od ledna až do března budou v prostorách muzea probíhat řemeslné kurzy. Ty navážou na podzimní úspěšné tvoření, kdy jsme návštěvníkům nabídli kovářský kurz, zdobení perníčků, pletení mašlovaček z husího peří, zdobení hnětýnek a výrobu zvykoslovných předmětů. V lednu je na programu kurz zpracování ovčí vlny, v němž si účastníci vyzkouší praní, česání, předení a plstění a odnesou si vlastnoručně zhotovený vlněný výrobek. V únoru se budou vyrábět svíčky hromničky a přitom se dozvíte mnoho zajímavého o zvycích a tradicích, vážících se k tomuto ročnímu období a ochutnáte staročeské pokrmy.  Březnový kurz zpracování mléka bude jistě zajímavý pro ty, kteří si doma chtějí sami vyzkoušet výrobu másla, sýrů nebo tvarohu. Malování kraslic se již v muzeu stalo tradicí a vyzkoušet si různé techniky zdobení  budete moci na konci března. Na všechny zmíněné kurzy je třeba se přihlásit předem prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky, počty účastníků jsou omezeny.

Muzeum se letos poprvé pro veřejnost otevře na Bílou sobotu, 11. dubna. Celodenní program nabídne tradiční i méně známé velikonoční zvyky, pečení mazanců, jidášů a placek v peci na dvoře muzea, pletení pomlázky, malování kraslic a zdobení perníčků, program na minifarmě, soutěže a hry pro děti, hudební vystoupení a mnohá další překvapení. Oficiální zahájení sezony proběhne 1. května a děti budou mít, stejně jako v uplynulých sezonách, tento den vstup do muzea zdarma. V průběhu léta a podzimu na návštěvníky čekají další celodenní oblíbené akce - Farmaden, Dožínky v muzeu a na závěr sezony zabijačkové hody. V programové nabídce muzea nebudou chybět ani besedy a přednášky tematicky zaměřené na historii regionu, zemědělství a zaniklá řemesla. Nové zážitky čekají také na školní skupiny. Novinkou je interaktivní program "Od koně až po traktor", který zábavnou formou seznamuje děti se zemědělskou technikou.

 

Věříme, že stejně jako v uplynulých sezonách, bude i letos muzeum místem poučení, zábavy a inspirace pro celou rodinu, oázou klidu, kde si budete moci odpočinout u dobré kávy, domácích koláčů a dalších regionálních specialit, v horkém létě se osvěžit domácími bylinkovými limonádami, ochutnat čerstvé sýry a jogurty. Můžete se také zapojit do pečení chleba a stloukání másla, vyzkoušet si mlácení obilí, dojení na trenažeru a mnohé další činnosti a užít si naplno atmosféru jihočeského venkova.  Těšíme se na vás!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zemedelske-muzeum-2020.pdf 3490.5 Kb

Co se letos podařilo díky podpoře Jihočeského kraje

Jihočeské zemědělské muzeum děkuje za podporu svých aktivit Jihočeskému kraji.

Muzeum má za sebou úspěšnou sezonu a děkuje všem za přízeň. Návštěvníkům jsme letos mohli nabídnout více celodenních akcí s programem, kromě již tradičních Velikonoc v muzeu, Farmadne, Dožínek a Zabijačky jsme uspořádali Dětský den v muzeu a Vorařský den. Vysoká návštěvnost všech zmíněných akcí je důkazem, že podobné aktivity, kdy mohou celé rodiny společně trávit den, poznávat nové věci a prožívat tradice jihočeského venkova, mají smysl a v tomto trendu chceme pokračovat i v příštím roce. V každé sezoně se snažíme malým i velkým návštěvníkům nabídnout něco nového, aby měli důvod se k nám stále vracet. Letos to bylo rozšíření minifarmy o nové prostory a také o další druhy zvířat. S velkým ohlasem se setkalo kukuřičné bludiště a nové herní a odpočinkové prvky v areálu muzea.

Zmíněné aktivity by se nemohly v takovém rozsahu uskutečnit bez podpory Jihočeského kraje. V  sezoně  2019 to byly tyto dotační tituly:

Lidové slavnosti na statku 2019 - v rámci tohoto projektu se uskutečnily dvě tradiční akce - Velikonoce v muzeu a Dožínky. Velikonoce zaznamenaly dosavadní návštěvnický rekord muzea, díky pěknému počasí se mohl celodenní program odbývat venku na dvoře muzea, kde probíhaly ukázky řemesel, hudební a taneční vystoupení, pečení chleba, velikonočních bochánků a jidášů v chlebové peci a soutěže a hry pro děti. Samozřejmě nemohla chybět výuka pletení pomlázek a malování vajíček.  V podobném duchu se pak odvíjely Dožínky v muzeu jako oslava ukončení žní. Slavnostní předání dožínkového věnce hospodyni a hospodáři již patří ke zdejší tradici. Dožínkové koláče a další staročeské  občerstvení, na jehož přípravě se mohou návštěvníci sami podílet a poté také ochutnat, je příjemným zpestřením, stejně jako ukázky historického výmlatu obilí a možnosti vyzkoušet si mlácení obilí cepem, ruční mletí na kamenném mlýnku a mnoho jiných aktivit, spojených s životem na venkově.

Jihočeské zemědělské muzeum boří jazykové bariéry - díky tomuto projektu mohlo muzeum oslovit i zahraniční návštěvníky, kteří přijíždějí do zdejšího regionu. Vznikl tištěný cizojazyčný průvodce expozicemi muzea - prozatím v anglické a německé verzi, který usnadňuje orientaci expozicemi a seznamuje s historií a vývojem zemědělské techniky. Pro větší, předem objednané skupiny muzeum zajistilo zkušeného průvodce hovořícího německy nebo anglicky. Do infocenter a ubytovacích zařízení nejen v Jihočeském kraji byly rozdány informační letáky muzea v angličtině, němčině a holandštině. Potěšující je, že všechny tyto výstupy projektu byly již v této sezoně využívány a setkaly se s ohlasem zahraničních návštěvníků.

Zabezpečení podkrovních výstavních prostor muzea - v letošní sezoně jsme navázali na lońský projekt a došlo k rozšíření zabezpečovacího zařízení do podkrovní interaktivní expozice muzea, která je hojně využívána od jara do podzimu nejen běžnými  návštěvníky, ale také školami v rámci výukových programů, které nabízíme.

 

Jihočeské zemědělské muzeum, o.p.s děkuje Jihočeskému kraji za podporu výše zmíněných aktivit v roce 2019.


Podzimní prázdniny v muzeu

Jihočeské zemědělské muzeum bude mít během nadcházejících prázdnin otevřeno. Přijeďte strávit poslední hezké podzimní dny na statek, kde vás čeká spousta zábavy i poučení.

Kromě interaktivních expozic je možné navštívit také minifarmu, dětský koutek, agrohopsárium s balíky slámy, v provozu budou oblíbené šlapací traktůrky.

Otevřeno máme  po celý prodloužený víkend včetně státního svátku 28. října od 10 do 18 hodin.  Muzeum můžete navštívit i ve všední dny, v úterý 29. a ve středu 30. října od 10 do 17 hodin. Po celou dobu bude fungovat náš kiosek s občerstvením a prodejem regionálních produktů. Těšíme se na vás.

 


VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOMPAS 2019

Nejvíce navštívenými místy z 10 soutěžních destinací se stalo Jihočeské zemědělské muzeum v Netěchovicích a Rozhledna na Kleti.

Více na odkazu ZDE.


Zveme vás na řemeslné kurzy

I když sezona se pomalu chýlí ke konci, brána muzea se ani v podzimních a zimních měsících nezavírá pro veřejnost úplně.  Připravili jsme pro vás hned několik řemeslných kurzů a tvůrčích dílen. Věříme, že si z nabídky vyberete. Těšíme se na setkání v útulně vyhřáté světnici muzea, kde se naučíte různým řemeslným technikám a zároveň se dozvíte něco o lidových zvycích a tradicích - informace.

Na každý z nabízených kurzů je třeba se v předstihu zaregistrovat na e-mailové adrese muzea: info@zemedelske-muzeum.cz

Začínáme již v pátek 8. listopadu 2019 - Nabídka kurzů 


Nenechte si ujít zabijačkové hody

Závěr sezony v Jihočeském zemědělském muzeu bude stejně jako v předchozích letech patřit tradiční jihočeské zabijačce. Akce s celodenním programem se uskuteční v sobotu 2. listopadu od 10 do 17 hodin.

Na dvoře muzea se bude již od ranních hodin vařit ovar a zabijačková polévka, budete se moci podívat, jak se dělají jitrnice a jelita, to vše s výkladem mistra řeznického.  K zabijačkovým dobrotám patří také domácí čerstvě upečený chléb. Ten se také bude připravovat ručně a vy budete moci sami přiložit ruku k dílu. A než se chleba v peci upeče, můžete si zkusit stloukání másla tak, jak to dělávaly naše babičky.

V průběhu dne bude možné všechny zabijačkové dobroty ochutnat, poznat a vyzkoušet si některé dovednosti našich předků a dozvědět se něco o tradičním zpracování zemědělských produktů. Na děti čekají tvůrčí dílny, hry, návštěva minifarmy nebo Agrohopsárium. Pro všechny pak jsou připraveny ukázky řemesel, jako například kovářství, zpracování ovčí vlny – předení na kolovrátku, tkaní, a řada dalších aktivit. Na programu jsou také komentované prohlídky interaktivních expozic muzea. Podrobné informace naleznete zde.


Dožínky ve znamení lidových tradic

V sobotu 14. září čekal návštěvníky muzea celodenní program. Konala se zde již tradiční akce Dožínky v muzeu.

Program zahájili nejmladší členové Obce baráčníků z Týna nad Vltavou, kteří po tanečním vystoupení předali ozdobený dožínkový věnec hospodáři.

S lidovými zvyky a tradicemi dožínek přítomné seznámila rychtářka Obce baráčníků z Týna n. Vlt. Jaroslava Fialová.

Pozadu nezůstala ani domácí chasa, která hospodáři a hospodyni předala poslední snop z pole.

Na malé i velké návštěvníky čekal celodenní program – historický výmlat obilí na mlátičce, kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i vymlátit zrno cepem. Nechyběly hry a soutěže pro nejmenší, komentovaná prohlídka muzejních expozic a minifarmy.

Velký zájem byl o tvůrčí dílny, v nichž se děti i rodiče měli možnost  seznámit se zpracováním ovčí vlny,  děti také malovaly oblázky, vyráběly  korálkový šperk nebo si mohly domů odnést dřevěné vyřezávané zvířátko.

K dožínkám patří také tradiční dožínkové koláče a další dobroty. Děti se s chutí zapojily do přípravy a pak již jen čekaly, až se budou dozlatova upečené výtvory vyndavat z pece. Nechybělo ani pečené maso, brambory s tvarohem, zkrátka pokrmy, které k jihočeskému venkovu patří.

V průběhu dne došlo na vyhlášení výsledků soutěže O nejhezčího polního strašáka, do níž se zapojily rodinné i školní kolektivy. Na vítězné týmy čekaly pěkné ceny, například volný vstup do muzea pro celou třídu, hračky od firmy OlympToy, bluetooth sluchátka od firmy Efekt Písek, keramika z dílen Domova sv. Anežky a mnoho dalších cen.

 Zpestřením letos byla také výstava květin. O barevnou záplavu jiřin a gladiolů se postaral pěstitel Dušan Slošiar z nedalekého Neznašova.

Poslední akcí, kterou Jihočeské zemědělské muzeum na letošní sezonu připravilo, je tradiční zabijačka, která se bude konat na dvoře muzea v sobotu 2. listopadu. Přijďte ochutnat speciality našeho řeznického mistra!

Fotografie najdete v galerii.

 


Dožínky v muzeu

Jihočeské zemědělské muzeum pořádá již tradičně na sklonku léta celodenní akci s bohatým programem pro malé i velké návštěvníky - dožínky. Lidové tradice a zvyky, které byly s touto slavností spojené, si můžete připomenout v sobotu 14. září.

V areálu muzea na vás čekají ukázky historického výmlatu obilí, zemědělské techniky, komentovaná prohlídka expozic muzea, tvůrčí dílny,  hry a soutěže pro děti. Slavnostní zahájení se uskuteční dopoledne v 10.30 hodin, kdy předá chasa ozdobený poslední snop z pole hospodáři a vše doprovodí hudební a taneční vystoupení.

V dalším programu si přijdou na své zájemci o historickou techniku, v chodu uvidí mlátičku, mlýnek na obilí, ale největším lákadlem jistě bude kombajn dánské výroby JF – MS70, který se do Čech dostal v devadesátých letech. Tento unikátní exponát prošel kompletní renovací a byl otestován při letošních žních. Velkou pozornost pak budil v expozici muzea na letošní výstavě Země živitelka.  Jedná se o traktorem nesený kombajn s jednoduchou hydraulikou na ovládání výšky strniště, s univerzálním využitím na sklizeň obilnin i luštěnin.  Návštěvníci jej uvidí také v chodu.

K dožínkám samozřejmě patří dozlatova upečený chléb a buchty a koláče. V odpoledních hodinách se zájemci mohou zapojit do přípravy, uvidí vymetání pece a sázení chleba a po upečení budou moci vše ochutnat.

Děti si vyzkouší svoji zručnost v  tvůrčích dílnách, čekají na ně také hry a soutěže, zvířátka na farmě a také Agrohopsárium s balíky slámy a šlapací i velké traktory.  Ty odvážnější se mohou vydat na dobrodružnou cestu kukuřičným bludištěm. 

Pěknou tradicí našich dožínek je soutěž o nejlepší dožínkový koláč a ani letos tomu nebude jinak. Kdo přinese ochutnat svůj výtvor, ať již koláč nebo buchtu, bude mít vstup zdarma. Za nejlepší koláč bude odměna!

Tentokrát dožínky zpestří ještě vyhlášení soutěže O nejhezčího polního strašáka. Tato soutěž ještě není uzavřena, exponáty je možné přivážet do muzea až do pátku 13. září. Vyhlášení toho nejoriginálnějšího výtvoru proběhne v sobotu v odpoledních hodinách a na výherce čekají pěkné ceny. V závěru dne je na programu dožínková zábava. Přijeďte si v sobotu 14. září od 10 do 17 hodin užít atmosféru lidové slavnosti na statku, dozvědět se mnoho zajímavého o tom, jak probíhaly žně v dávných dobách a odnést si domů spoustu zážitků.

Podrobný program naleznete zde.

 


Tvoříme Jihozápad

Jsme jedním z návštěvních míst letošní soutěže Kompas 2019.

Více infomací získáte na odkazu zde.


Navštivte naši expozici na Zemi živitelce

Od čtvrtka 22. do úterý 27. srpna můžete navštívit expozici Jihočeského zemědělského muzea na českobudějovickém výstavišti.

Pro návštěvníky výstavy jsme připravili pár unikátů - například kombajn dánské výroby ze šedesátých let, který byl zrenovován a vyzkoušeli jsme jej při letošních žních. Budete si moci roztočit historický žentour a rozpohybovat drhlík na jetel. K vidění budou další zemědělské stroje a náčiní, které již také něco pamatují a běžně je již v dnešní době nespatříte . Pro malé návštěvníky jsou připraveny šlapací traktůrky nebo jezdecký trenažer. Těšíme se na vás, ať již na Zemi živitelce, nebo u nás v muzeu, kde se již chystáme na  dožínky. Ty se uskuteční v sobotu 14. září a celodenní program se spoustou překvapení a zábavy jistě nezklame děti ani dospělé.

Navštivte naši expozici na Zemi živitelceNavštivte naši expozici na Zemi živitelce


Kukuřičné bludiště - dobrodružství pro malé i velké

Na dobu letních prázdnin jsme připravili velké kukuřičné bludiště v areálu muzea.
Menší děti se mohou vydat na dobrodružnou cestu pouze v doprovodu rodičů.
Přijeďte si k nám zabloudit!


Ohlédnutí za Dnem dětí v muzeu

Den dětí v Jihočeském zemědělském muzeu v Netěchovicích se vydařil. V sobotu 1. června od dopoledních hodin byl připraven kulturní program, nechyběly hry a soutěže o ceny.

O hudební a taneční vystoupení se postaraly nejmladší soubory z Domu dětí a mládeže v Týně na Vltavou – Muzikálové hvězdičky a taneční soubor Kopretina. Pro děti byly připraveny po celý den hry a soutěže a také tvůrčí dílničky. Díky krásnému počasí se tvořilo venku na dvoře muzea, kde vznikla improvizovaná galerie dětských výtvorů. Slíbili jsme, že autoři nejhezčích obrázků budou odměněni. Protože ale bylo velice těžké vybrat pár nejhezčích obrázků - líbily se nám moc úplně všechny! - losovali jsme a tady jsou výherci: Jindříšek Dušek, Karolinka Mikšátková a Simonka Vančatová. Výherci si mohou ceny vyzvednout do konce června v muzeu, nebo jim o prázdninách dorazí poštou. 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
dsc-0130.jpg 4375.8 Kb
dsc-0301.jpg 4044.3 Kb

Velikonoce se vydařily

Slunečné počasí, pomlázka, vajíčka, jehňata, kůzlata, vůně čerstvého chleba, mazanců a jidášů. Velikonoční zvyky a tradice, řemesla. Rozzářené dovádějící děti a spokojení rodiče. To byly hlavní atributy Velikonoc v muzeu. Děkujeme všem, kteří k nám přijeli a přivezli s sebou dobrou náladu a chuť vyzkoušet si něco nového - třeba předení na kolovrátku, mlácení obilí cepem nebo dojení na dojicím trenažeru.  Společně jsme tak strávili pohodový den plný tvoření, zážitků a inspirace.

Fotografie z akce jsme zařadili do naší fotogalerie zde.

Reportáže z akce přináší:

Českobudějovický deník - k nahlédnutí zde.

Jižní Čechy TEĎ - k nahlédnutí zde.

 


Ověřeno rodiči

Potvrzeno! Rodiče s dětmi se u nás cítí skutečně dobře. :)

Na webové stránky OvěřenoRodiči.cz vkládá recenze na místa nezávislá skupina rodičů, která se prostřednictvím tohoto webu snaží sdílet své pozitivní zkušenosti ve svých recentzích na navštívená místa vhodná pro rodiny s dětmi. Ostatní rodiče se na tyto stránky chodí inspirovat a hledat tipy na ověřené restaurace, cukrárny, kiavárny, herny, výlety s dětmi apod. 

Ověřeno rodiči

Recenze na naše muzeum je k nahlédnutí zde.

 

 

 


Pečení chleba

Každou sobotu v hlavní sezoně pečeme chleba! Sázení chleba do pece proběhne vždy mezi 14. a 15. hodinou.

Pečení chleba

 

 


Dílnička nejen pro děti

O prázdninách si u nás můžete vyrobit krásné věcičky!

Dílnička nejen pro děti


Vstup na farmu

V průběhu letních prázdnin je možnost vstupu na naši minifarmu 2x denně! v 10 a v 17 hodin.

Vstup na farmu


Toulavá kamera

Reportáž o našem muzeu v Toulavé kameře

Krásná reportáž o našem muzeu a o tom, co u nás můžete zažít :) Toulavá kamera

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/217562221500038/obsah/570653-zemedelske-muzeum

 

 


Reportáž ve Zprávičkách!

Reportáž ve Zprávičkách!Jak to u nás chodí při školních programech se dozvíte ze Zpráviček.

 Reportáž   18. 6. 2017 1:52 min.
 

 

 


Originální turistický deník z našeho muzea

Limitovaná edice deníků k dostání jen v našem muzeu. Zároveň u nás můžete zakoupit i turistickou vizitku č. 3712.Originální turistický deník z našeho muzea

 

 

 

 

 

 

 

Originální turistický deník z našeho muzea

 

 

 

 

 

 


Rozhovor v týdeníku Zemědělec

Rozhovor v týdeníku ZemědělecOdborný a stavovský týdeník Zemědělec 30/2016 ze dne 25. 7. 2016

Rozhovor s ředitelkou Jihočeského zemědělského muzea Lenkou Houdkovou o muzeu, jeho plánech a vizích do budoucna.