Logo - Jihočeské zemědělské muzeumJihočeské zemědělské muzeum, o.p.s.

Logo - Soutěž - Jihočeské zemědělské muzeum

 

Aktuality

V sobotu 17. srpna z technických důvodů zůstane pec na dvoře muzea chladná. Ti, kdo se těšili na čerstvý bochnik chleba, se dočkají opět další sobotu 24. srpna.

Chléb pro vás upečeme v náhradním termínu ještě některý všední den následujícího týdne.


Vorařský den v muzeu

Jihočeské zemědělské muzeum zve v sobotu 10. srpna 2019 na Vorařský den. Program pro malé i velké návštěvníky – beseda s pamětníkem, promítání filmů, ukázky plaveckého nářadí, tvůrčí dílna pro děti, plavecké písničky.

Doby, kdy po jihočeských řekách Vltavě, Lužnici, Otavě, ale také po Nežárce, Malši a dalších vodních tocích pluly vory a z plaveckých hospod na březích zněla harmonika a zpěv plavců, jsou již dávno pryč. Pokud chcete společně s námi zavzpomínat na zaniklé řemeslo a prostřednictvím starých fotografií a vyprávění pamětníků se vrátit proti proudu času, přijeďte do muzea, kde na vás čeká celodenní program.  Největší z jihočeských řek – Vltava - byla významnou dopravní tepnou a plavení dřeva bylo řemeslem, kterému se v osadách na břehu řeky kdysi věnovala valná část mužské populace. Přehrady ukončily téměř tisíciletý způsob dopravy dřeva po vodě a zaniklo také poetické, ale zároveň tvrdé plavecké řemeslo. Vory vyplouvaly brzo na jaře a plavilo se až do zámrazu.  Dřevo ze zdejších lesů putovalo po vodě nejčastěji do Prahy, ale některé vory pluly dále, po Labi až do Hamburku. Jedním z posledních žijících plavců je Václav Husa z Bechyně. Pochází z vyhlášeného vorařského rodu z Hladné u Albrechtic nad Vltavou. Na řece strávil kus života a jeho vzpomínky daly podnět ke vzniku filmových dokumentů i knih.  

Kromě poutavého vyprávění Václava Husy je na programu promítání filmů. Těšit se můžete na dokumentární film Josefa Krčka Vltavský triptych, ale také na unikátní záběry z muzejních archivů, k vidění bude výstava dobových fotografií a plaveckých artefaktů.  Svým dílem mohou přispět i samotní návštěvníci – pokud máte doma fotografie nebo předměty, týkající se voroplavby, můžete je vzít s sebou. Těšíme se na vaše vzpomínky na starou řeku.

Na dvoře muzea členové spolku Vltavan z Purkarce předvedou ukázky práce s plaveckým náčiním. Stavby a novodobé plavby vorů se staly velice atraktivní záležitostí, a tak purkarečtí plavci oživují staré tradice a jejich zkušenosti nacházejí uplatnění i v dnešní době. Několik současných stavitelů a voroplavců  můžete potkat druhou srpnovou sobotu také v muzeu a poslechnout si jejich vyprávění a zhlédnout fotografie, které na těchto plavbách vznikly.

Po celý den bude zajištěno občerstvení, odpoledne zatopíme v chlebové peci na dvoře a upečeme chléb a další dobroty. Ostatně, byl to právě chleba, který si plavci na několikadenní cestu po vodě z domova odváželi. Ne vždy stav vody dovoloval zastavit se v hospodách u břehu, a tak si na voru na jednoduchém ohništi také vařili, třeba polévku, pár brambor, nebo kafíčko na zahřátí. Domácí bochník byl ale základem plavecké stravy. A protože se dříve na vodě a okolo ní hodně zpívalo a vyhrávalo, nebude chybět ani muzika. K dobré náladě jistě přispějí krajánci od Petrovic,  kteří zahrají staré plavecké písničky.  

Poděkování za pomoc s přípravou Vorařského dne patří Prácheňskému muzeu v Písku,  Městskému muzeu v Týně nad Vltavou  a spolku Vltavan v Purkarci. 

Vorařský den v muzeuVorařský den v muzeu

                                                                                                 Poslední z pamětníků voroplavby, pan Václav Husa

Radka Velková                                                                       

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vorarsky-den363044975.png 9895.5 Kb

Kukuřičné bludiště - dobrodružství pro malé i velké

Na dobu letních prázdnin jsme připravili velké kukuřičné bludiště v areálu muzea.
Menší děti se mohou vydat na dobrodružnou cestu pouze v doprovodu rodičů.
Přijeďte si k nám zabloudit!


Ohlédnutí za Dnem dětí v muzeu

Den dětí v Jihočeském zemědělském muzeu v Netěchovicích se vydařil. V sobotu 1. června od dopoledních hodin byl připraven kulturní program, nechyběly hry a soutěže o ceny.

O hudební a taneční vystoupení se postaraly nejmladší soubory z Domu dětí a mládeže v Týně na Vltavou – Muzikálové hvězdičky a taneční soubor Kopretina. Pro děti byly připraveny po celý den hry a soutěže a také tvůrčí dílničky. Díky krásnému počasí se tvořilo venku na dvoře muzea, kde vznikla improvizovaná galerie dětských výtvorů. Slíbili jsme, že autoři nejhezčích obrázků budou odměněni. Protože ale bylo velice těžké vybrat pár nejhezčích obrázků - líbily se nám moc úplně všechny! - losovali jsme a tady jsou výherci: Jindříšek Dušek, Karolinka Mikšátková a Simonka Vančatová. Výherci si mohou ceny vyzvednout do konce června v muzeu, nebo jim o prázdninách dorazí poštou. 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
dsc-0130.jpg 4375.8 Kb
dsc-0301.jpg 4044.3 Kb

Velikonoce se vydařily

Slunečné počasí, pomlázka, vajíčka, jehňata, kůzlata, vůně čerstvého chleba, mazanců a jidášů. Velikonoční zvyky a tradice, řemesla. Rozzářené dovádějící děti a spokojení rodiče. To byly hlavní atributy Velikonoc v muzeu. Děkujeme všem, kteří k nám přijeli a přivezli s sebou dobrou náladu a chuť vyzkoušet si něco nového - třeba předení na kolovrátku, mlácení obilí cepem nebo dojení na dojicím trenažeru.  Společně jsme tak strávili pohodový den plný tvoření, zážitků a inspirace.

Fotografie z akce jsme zařadili do naší fotogalerie zde.

Reportáže z akce přináší:

Českobudějovický deník - k nahlédnutí zde.

Jižní Čechy TEĎ - k nahlédnutí zde.

 


Ověřeno rodiči

Potvrzeno! Rodiče s dětmi se u nás cítí skutečně dobře. :)

Na webové stránky OvěřenoRodiči.cz vkládá recenze na místa nezávislá skupina rodičů, která se prostřednictvím tohoto webu snaží sdílet své pozitivní zkušenosti ve svých recentzích na navštívená místa vhodná pro rodiny s dětmi. Ostatní rodiče se na tyto stránky chodí inspirovat a hledat tipy na ověřené restaurace, cukrárny, kiavárny, herny, výlety s dětmi apod. 

Ověřeno rodiči

Recenze na naše muzeum je k nahlédnutí zde.

 

 

 


Pečení chleba

Každou sobotu v hlavní sezoně pečeme chleba! Sázení chleba do pece proběhne vždy mezi 14. a 15. hodinou.

Pečení chleba

 

 


Dílnička nejen pro děti

O prázdninách si u nás můžete vyrobit krásné věcičky!

Dílnička nejen pro děti


Vstup na farmu

V průběhu letních prázdnin je možnost vstupu na naši minifarmu 2x denně! v 10 a v 17 hodin.

Vstup na farmu


Toulavá kamera

Reportáž o našem muzeu v Toulavé kameře

Krásná reportáž o našem muzeu a o tom, co u nás můžete zažít :) Toulavá kamera

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/217562221500038/obsah/570653-zemedelske-muzeum

 

 


Reportáž ve Zprávičkách!

Reportáž ve Zprávičkách!Jak to u nás chodí při školních programech se dozvíte ze Zpráviček.

 Reportáž   18. 6. 2017 1:52 min.
 

 

 


Originální turistický deník z našeho muzea

Limitovaná edice deníků k dostání jen v našem muzeu. Zároveň u nás můžete zakoupit i turistickou vizitku č. 3712.Originální turistický deník z našeho muzea

 

 

 

 

 

 

 

Originální turistický deník z našeho muzea

 

 

 

 

 

 


Rozhovor v týdeníku Zemědělec

Rozhovor v týdeníku ZemědělecOdborný a stavovský týdeník Zemědělec 30/2016 ze dne 25. 7. 2016

Rozhovor s ředitelkou Jihočeského zemědělského muzea Lenkou Houdkovou o muzeu, jeho plánech a vizích do budoucna.