Řemeslné kurzy

Zdobíme kraslice s Martinou

Protože se poslední březnový víkend nemohl uskutečnit kurz zdobení kraslic v muzeu, připravili jsme pro vás společně s lektorkou Martinou Lukešovou několik praktických rad, jak si vajíčka ozdobit doma, společně s dětmi.

Zdobení voskem

  1. Základem jsou vyfouknutá a dobře umytá vajíčka, nejlépe bílá. Vyfukování je poměrně náročné, zaměstnáme tedy nejlépe tatínky. Vajíčka pak důkladně vypláchneme, aby v nich nezůstaly zbytky bílku a ještě jejich povrch opatrně otřeme hadříkem namočeným v octu, abychom je důkladně odmastili. Necháme oschnout a můžeme se pustit do malování. Pro malé děti doporučujeme vajíčka uvařit natvrdo.
  2. Vajíčka můžeme uvařit ve slupkách z cibule, nebo v potravinářských barvách na vajíčka. Vyfouknutá vajíčka, která chceme mít pěkně sytě barevná, nasadíme na špejli a někde venku je nastříkáme akrylátovou barvou ve spreji. Můžeme si zvolit matné nebo lesklé barvy. Necháme zaschnout.
  3. Pro zdobení voskem doporučujeme několik aromalampiček, do nichž rozpustíme voskovky libovolných barev. Vhodné jsou zejména voskovky od firmy Koh-i-noor. Můžeme tak využít například zlomené kusy, je možné je ještě nastavit včelím voskem (například ze staré svíčky).
  4. Jako nástroj na malování poslouží vyřazené tužky, do jejichž konce pevně zasadíme špendlík s kovovou hlavičkou, nebo špendlíky s hlavičkou skleněnou (s tou se lépe malují velké tečky. Pozor ale při nahřívání, skleněných hlaviček nad plamenem, není vhodné je dlouho vystavovat žáru.)
  5. Než se pustíme do zdobení, rozehřejeme voskovky a hlavičku špendlíku nahřejmee nad plamenem svíčky v aromalampičce. Pokaždé, když chceme začít malovat jinou barvou, otřeme špendlíkovou hlavičku do hadříku, aby byla čistá. Je dobré si vyzkoušet nějaký vzor nejprve třeba na bílém natvrdo uvařeném vajíčku, zkoušíme dělat tečky, čárky, kapičky, až získáme jistotu. Fantazii se meze nekladou, můžeme se inspirovat tradičními vzory nebo si vymyslet svůj vlastní.
  6. Když nám zbyde vosk v aromalampičce, můžeme si podobným způsobem jako vajíčka ozdobit třeba svíčku. K tomu můžeme využít třeba holubí nebo kachní pírka, která snesou vyšší teplotu.  Zastřihneme vrchol pírka do požadovaného tvaru, třeba srdíčka nebo lístečku. namáčíme do vosku a zdobíme. Při práci s pírky samozřejmě dbáme na hygienu a využijeme jednorázové rukavice.

Vajíčka zdobená škrábaným vzorem

  1. Tato technika je náročnější, pokud by si ji chtěly vyzkoušet děti, je dobré vajíčka delší dobu povařit. Vnitřek pak časem vyschne a i tato vajíčka vydrží hodně dlouho. Hodí se vajíčka vařená v cibulových slupkách, která delším vařením získají pěknou sytou barvu a pěkně na nich vynikne škrábaný vzor, který je možné i stínovat.
  2. Pro škrábání jsou vhodné hodně syté barvy, nebojte se tmavě modré nebo fialové. Vajíčka můžeme natřít například tuží, která se prodává v několika barvách. Podle zkušeností Martiny ale pozor, osvědčila se jí tuž dříve vyrobená, s níž se dobře pracuje a pěkně kryje. Tuže, které se dnes dají koupit, nedoporučuje. Pokud nenajdete doma starší lahvičku a přesto chcete vyzkoušet, investujte do tuže pro výtvarníky.
  3. Vzor škrábeme malým ostrým nožíkem nebo nožem zalamovacím,  nástroji z manikúry, zkrátka tím, co je po ruce a s čím se vám bude dobře pracovat.

Zdobíme kraslice s MartinouZdobíme kraslice s Martinou